کتابدار تنها
کارتون آرتور و معرفی کتابخانه و کتابدار

کارتون آرتور و معرفی کتابخانه و کتابدار

از شیوه های مختلفی می توان برای آشنایی مردم با مشاغل مختلف استفاده کرد. اختصاص دادن ستون هایی در روزنامه ها، تألیف برخی کتابچه ها و بروشورها و ساختن مستندها و حتی سریال ها و فیلم های تلویزیونی همگی روش هایی هستند که می توان با استفاده از آنها مشاغل کمتر شناخته شده را به جامعه معرفی کرد.

مثلا در شبکه مستند تلویزیون اخیراً برنامه ای به صورت هفتگی با عنوان خسته نباشید پخش می شود که هدف آن آشنا کردن بینندگان با اتفاقاتی است که در یک روز در مشاغل سخت و جذاب می گذرد. از جمله قسمت های جالب این برنامه می توان به حضور در باغ وحش، کوره پزخانه و کارخانه نایلون سازی اشاره کرد که در آنها تلاش شده تا سختی ها و البته زیبایی های این مشاغل به تصویر کشیده شود.

اما وقتی قرار باشد که برنامه هایی با همین هدف برای کودکان و نوجوانان تهیه شود می توان از انیمیشن بهره برد.

کارتون سریالی آرتور که تا همین چند سال پیش از شبکه یک پخش می شد یکی از اپیزودهای خود را به معرفی کتابخانه و کتابدار اختصاص داده است. در این قسمت آرتور کتابی را که به امانت گرفته گم می کند و ماجراهایی برای وی پیش می آید.

جای خالی این گونه از برنامه ها، سریال ها و کارتون ها در میان برنامه های رسانه به اصطلاح ملی کاملا احساس می شود. هر چند که برنامه ای مثل خسته نباشید تا حدودی سعی کرده این خلإ را برطرف نماید اما از آنجایی که این برنامه نمی تواند به همه مشاغل بپردازد و احتمالا همه اقشار جامعه هم بیننده آن نیستند لازم است تا برنامه هایی با هدف مشابه اما با فرم های متنوع در دست تهیه قرار بگیرد.

اضافه کردن نظر