کتابدار تنها
نقد فیلم ترسناک کلبه ای در جنگل

کلبه ای در جنگل: کجایی ابراهیم که اسماعیل را کشتند!

کلبه ای در جنگل نام فیلمی در ژانر وحشت است که در سال ۲۰۱۲ توسط درو گودارد ساخته شده است. از همان زمانی که هالیوود تصمیم گرفت برای ترسناک کردن فیلم ها از موجوداتی به نام خون آشام ها و زامبی ها و قاعدتا مقداری زیادی خون استفاده کند تا کنون فیلم های این تیپی بسیاری ساخته شده است.

حالا بماند که هنوز هم خیلی ها با این نوع سینما که اصطلاحاْ محصولاتش ترسناک هستند موافق نیستند و هنوز هیچکاک را استاد بلامنازع ترس و دلهره در سینما می دانند.

فیلم کلبه ای در جنگل نیز از همین دست فیلم ها است که می خواهد به زور استفاده از انواع و اقسام هیولاها و موادی مثل خون و بلغم  که در این فیلم به حد اعلا خودش رسیده است خود را به عنوان سینمای وحشت جا بزند.

بازیگران فیلم کلبله ای در جنگل

تیتراژ ابتدایی فیلم بر روی صحنه هایی از مراسم های قربانی کردن در قرون و اعصار مختلف نمایان می شود. بعدتر با چند جوان با تیپ های مختلف آشنا می شویم که قصد دارند برای تعطیلات به یک طرفی بروند و فارغ از قیل و قال دنیا حالی بکنند!

بنابر قاعده شناخته شده اکثر این جور فیلم ها مقصدی که برای رفتن به آنجا انتخاب کرده اند ناکجاآباد است و روی هیچ نقشه ای پیدا نمی شود. یک از اولین المان های فیلم که خبر از مثلا ترسناک بودن فیلم می دهد همان پمپ بنزین داری است که می خواهند از او بنزین بگیرند برای ادامه مسیر. البته قیافه کریه المنظر، تف کردن های پی در پی این آدم بیشتر نوید یک فیلم چندش انگیز را به بیننده داده تا ترسناک.

بالاخره این پنج جوان می رسند به کلبه ای در جنگل که ظاهرا متعلق به پسرعموی یکی از بچه ها است. اما در همین احوال فیلم به جای دیگری کات می خورد که یه سری آدم نشسته اند، صفحه های نمایشگر بزرگی جلوی چشمشان است و دارند با یک سری کلید و دکمه چیزهایی را کنترل می کنند. تا اینکه شخصی سر می رسد و اعلام می کند که زمان شرط بندی است.

اما در کلبه بچه ها جشن گرفته اند و دارند می رقصند. با بازی شهامت یا حقیقت دینا که شخصیت اول فیلم است مجبور می شود که به زیرزمین کلبه برود و در آنجا آنها با کلی چیزهای عجیب و غریب رو به رو می شوند. خواندن یک متن به زبان لاتین باعث می شود که زامبی ها از خواب بیدار شوند و بیرون از کلبه خبرهایی بشود.

اما دوباره صحنه کات می خورد به همان محیط شبیه اتاق کنترل که اکنون بخش هایی بیشتر از آن را می بینیم.

در این صحنه سیترسن و هادلی که شرط  را باخته اند کلی کنف شده اند و مخصوصا هادلی عنوان می کند که دوست داشت هیولای دریایی به جای زامبی ها ترتیب بچه ها را می داد. اما با حمله زامبی ها دوست دختر کورت کشته می شود و به این ترتیب اولین قربانی داده می شود.

سه نفر دیگر از این پنج نفر توسط زامبی ها و البته عوامل دیگر کشته می شوند تا اینکه دو نفر یعنی دانا و مارتی هنوز زنده مانده اند. مارتی که به دلیل مصرف ماری جوانا معمولا در توهم است به سرنخ هایی پی میبرد که نشان می دهد که این کلبه در واقع یک کلبه نیست. اما در محیط کنترل هادلی و سیترسن مشغول جشن و پایکوبی هستند چون فکر می کنند که ۵ نفر قربانی شده اند و عملیات با موفقیت پیش رفته است.
بازیگر زن فیلم کلبه ای در جنگل در خون غلط می زند

مطلبی که تا اینجا خواندید بخشی از داستان فیلم کلبه ای در جنگل است. درو گودارد در مقام کارگردان اولین فیلمش را ساخته است. او تا پیش از این بیشتر به عنوان تهیه کننده و نویسنده شناخته شده است.

هر چند که نویسندگی فیلم نامه این فیلم را هم همراه با جاس ویدون بر عهده داشته است. اگر به کارنامه گودارد نظری داشته باشیم تهیه کنندگی و نوشتن اپیزودهایی از سریال همیشه محبوب لاست و همکاری در نویسندگی فیلم جنگ جهانی زی از نکات برجسته آن هستند. ویدون هم به عنوان نویسنده همکار قبل و بعد از این فیلم آثاری با همین دست مایه علمی- تخیلی و وحشت خلق کرده است.

موضوع اساسی فیلم کلبه ای در جنگل همان باور قدیمی است که می گوید باید برای رضایت خدایان انسانهایی را قربانی کرد. در صحنه های پایانی این فیلم ما متوجه می شویم که یک تشکیلات مدرن این مسئولیت دلپذیر!!! را بر عهده گرفته و با توافقی که با خدایان باستانی کرده هر چند مدت چند نفر انسان بیچاره را با کشیدن به این کلبه قربانی می کنند و خون تازه آنها را پیشکش خدایان می نمایند.

در ضمن این انتخاب و ترتیب قربانی شدن هم آدابی دارد که بهتر است خودتان در فیلم تماشا کنید. فیلم کلبه ای در جنگل برنده ۸ جایزه سینمایی معمولی شده اما اگر شما می خواهید آن را ببینید باید بدانید که احتمال بالا آوردن شما بر روی صفحه تلویزیون یا لپ تاپ بسیار بالا است. پس ابتدا شرایط خودتان را بررسی کنید و بعد فیلم را تماشا کنید.

به مطالب زیر هم نگاهی داشته باشید:

نقد و بررسی فیلم کلبه ای در جنگل

نقد فیلم کلبه ای در جنگل+ چاشنی ماسونی

اضافه کردن نظر