کتابدار تنها
5 منبع درباره عید نوروز

۵ منبع برای نوروزشناسی و فقدان یک کتابشناسی روزآمد

معرفی منابع مرجع در هر موضوعی باعث دسترسی آسان تر پژوهشگران و علاقه مندان به دانش پیرامون آن موضوع می شود و از این طریق موجب تولید مقاله ها، کتاب ها و پژوهش های جدیدتر در همان موضوع می گردد. به این معرفی نامه که در ساده ترین حالتش به شکل یک فهرست الفبایی تنظیم می شود کتابشناسی می گویند.

یکی از موضوعاتی که بسیار به داشتن کتابشناسی مدون نیازمند است همین نوروزی است که تا چند روز دیگر مهمان خانه های ما خواهد شد. کتاب شناسی نوروز اثری است که در سال ۱۳۸۱ توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به چاپ رسیده و تا حدودی این وظیفه مهم را به عهده گرفته است.

اما علی رغم تلاشی که برای نگارش کتابشناسی نوروز انجام گرفته است همچنان لازم است تا فعالیت های جدیدی متناسب با زمان حاضر برای این منظور صورت گیرد. از جمله این تلاش ها دسترس پذینوروزر نمودن محتوای این کتابشناسی در فضای اینترنت و استفاده از پیوند دهی به صفحات خارجی برای پربارتر کردن این کتابشناسی است. همچنین افزودن محتوای چندرسانه ای به کتابشناسی باعث جذابیت بیشتر و ارتقای آن خواهد شد.

بنابراین در پایان سال ۱۳۹۴ خورشیدی به جرائت می توان گفت که منابع ارزشمندی که برخواسته از پژوهش های اصیل و یا نظریه پردازی های بنیادی در زمینه نوروز و نوروز شناسی باشد برای کاربر پارسی زبان در وب و مشخصاً موتور جستجوی گوگل موجود نیست.

با این حال به نظر من پیوندهای زیر در حال حاضر تنها مواردی هستند که برای کسب برخی اطلاعات درباره نوروز می توانند مناسب باشند.

مقاله نوروز در دایره المعارف ایرانیکا

این مقاله در واقع از سه خرده مقاله تشکیل شده که نوروز در ایران پیش از اسلام، بعد از اسلام و تقویم ایرانی را بررسی می کند. دایره المعارف ایرانیکا به ویراستاری پروفسور احسان یارشاطر منتشر می شود.

مقاله نوروز در ویکی پدیا

هر جا سخن از پژوهش است نام ویکی پدیا می درخشد. این جمله غیر قابل انکار است و نقش بی بدیل ویکی پدیا هر روز بیشتر از دیروز پررنگ می شود. در بخشی کوتاهی از این مقاله به منتقدان نوروز پرداخته شده است که می تواند ایده های خوبی برای پژوهش هایی در زمینه نوروز و سیاست در اختیار پژوهشگران بگذارد. در ضمن نسخه صوتی این مقاله نیز توسط ویکی پدیا فراهم شده است.

تمبرهای نوروزی

وب سایت شهرفرهنگ در حرکتی ابتکاری مجموعه ای از تمبرهای چاپ شده در ایام نوروز سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۹۱ را جمع آوری کرده که تماشای آن خالی از لطف نیست.

ارتباط نوروز با اديان توحيدي، هويت ايراني و بهداشت رواني

سید محمود طباطبایی در این مقاله اطلاعات جالبی درباره نام نوروز در اختیار خواننده گذاشته است. وی به ارتباط نوروز با مواردی همچون بهداشت روانی و هویت ایرانی هم اشاره کرده است که کمتر موضوع مقاله ها و نوشته های نوروزشناسی قرار گرفته است.

اضافه کردن نظر