کتابدار تنها
ناسا به تغییر در کتابخانه ها می اندیشد

نقش ناسا در کتابخانه ها چیست؟

برت اسپنسر و ناسی دووال در مقاله ای جالب و خواندنی به موضوع تأثیرگذاری سازمان فضایی آمریکا (ناسا) بر روی کتابخانه ها پرداخته اند.

ناسا به عنوان یک سازمان پیشرو در زمینه علوم فضا بر بخش های زیادی از جامعه آمریکا تآثیرگذار بوده است. کتابخانه ها، مراکز اطلاع رسانی و آرشیوها بخشی از همین جامعه هستند که ناسا در رشد و پیشرفت آنها موثر بوده است.

ورنر فون براون که رهبر طرح های موشکی آمریکا در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی بود در رابطه با کتابداران عقیده داشت که آنها باید در دو زمینه سازماندهی اطلاعات و اشاعه دستاوردهای فضایی نقش مهمی را ایفا کنند. وی از مدیران کتابخانه ها می خواست که کتابخانه های تخصصی و دانشگاهی را متناسب با نیازهای عصر فضا بازطراحی نمایند و در آنها از کتابدارانی استفاده کنند که ناسا محور باشند.

ناسا
ناسا

ناسا یا این تفکر که فعالیت های نجوم و رصد آسمان شبیه به یک چالش اطلاع رسانی است و باید از امتیازات این علم در کشف کیهان بهره جست، گام های موثری را در رسیدن به هدفش که همان طراحی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی مناسب و تربیت کتابداران ناسا محور بود برداشت.

نظام scan که در واقع یکی از اولین نظام های آگاهی رسانی جاری تخصصی در زمینه علوم فضایی بود توسط ناسا طراحی شد. scan در واقع به صورت یک فضای مشترک بین متخصصان و کارکنان ناسا و کتابداران عمل می کرد که هدفش آگاهی رسانی درباره جدیدترین مقالات علمی و توامان اشاعه دستاوردهای فضایی بود.

علاوه بر این سازمان ناسا در رابطه با گسترش و پیشرفت سایر خدمات کتابخانه ها از قبیل استفاده از رایانه های رومیزی، حضور اینترنت، امانت بین کتابخانه ای، پایگاه های اطلاعاتی الکترونیک و حتی نگهداری و حفاظت مواد کتابخانه ای کاملا تأثیرگذار بوده است.برخی از کتابخانه های تخصصی و پژوهشی نیز با کمک مالی ناسا در آمریکا ساخته شده اند.

البته نوع رابطه کتابخانه ها و ناسا را نباید یک طرفه تصور کرد بلکه باید گفت این دو نهاد تا امروز به پیشرفت یکدیگر یاری رسانده اند. ناسا با توجه به نیازهای اطلاعاتی که داشته است سعی کرده تا فناوری هایی را در کتابخانه ها گسترش دهد که بتوانند به برآورده کردن این نیاز ها کمک کنند و کتابخانه ها هم از همین فناوری ها سود برده اند و آنها را تبدیل به پایه ای برای ارائه خدمات بهتر و جذب افراد بیشتری به کتابخانه کرده اند.

نویسندگان مقاله با این جمله نوشته را به پایان رسانده اند که علم کتابداری و علم اطلاعات سکویی برای پیشرفت تمام علوم هستند. در صورت علاقه می توانید متن کامل مقاله را از طریق عضویت در ایلرنیکا با پرداخت هزینه ای بسیار اندک در دسترس داشته باشید.

اضافه کردن نظر