کتابدار تنها
مدیریت داده های پژوهشی از وظایف کتابداران است

مدیریت داده های پژوهش: خدمتی جدید از کتابخانه های دانشگاهی جهان

مدیریت داده های پژوهش یکی از شاخه های نوظهور در علوم کهکشانی کتابداری و اطلاع رسانی است. هدف اصلی این حوزه نوین کمک به پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در فرایند تدوین پژوهش از آغاز تا پایان می باشد.

کتابدار داده ها که مسئولیت ارائه خدمات مدیریت داده های پژوهشی را در یک کتابخانه بر عهده دارد می کوشد تا از طریق ارائه راهنماها، معرفی منابع مرجع، شیوه های کار با نرم افزارهای مدیریت استناد، معرفی نیازمندی های سازمان هایی که برای اجرای تحقیق پژوهانه می پردازند و همگام کردن پژوهش ها با این نیازمندی ها، اشتراک گذاری داده های یک پژوهشگر با سایر پژوهشگران و … به پژوهشگران و نویسندگان مقالات کمک کند. 

برخی از کتابخانه های دانشگاهی دنیا که به امر پژوهش و نقش کتابخانه در آن واقف هستند از چندی پیش ارائه خدمات مدیریت داده های پژوهش را شروع کرده و و هر کدام قصد دارند بهتر از دیگران خود را مسلط به این حوزه جدید نشان دهند.

مثلاً دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا علاوه بر ارائه خدماتی که اشاره شد یک مخزن داده های پژوهش با عنوان Abacus را طراحی کرده و به کاربران آن دانشگاه اجازه داده تا از امکان جستجو در میان هزاران داده پژوهشی بهره مند شوند و در تدوین آثار خود از آنها استفاده کنند. در کشور همسایه کانادا یعنی ایالات متحده دانشگاه پنسیلوانیا با ارائه خدمات مدیریت داده های پژوهش به کاربران کمک شایانی به پیشرفت پژوهش در این دانشگاه نموده است.

در این دانشگاه پژوهشگران متناسب با موضوع مورد علاقه می توانند از طیف وسیع منابع و راهنمایی های کتابداران داده ای در قالب جعبه ابزار مدیریت داده های پژوهش استفاده کنند.

اضافه کردن نظر