کتابدار تنها
دانشگاه UBC در کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا، مدرسه مطالعات کتابخانه، آرشیو و اطلاعات

مدرسه مطالعات کتابخانه، آرشیو و اطلاعات واقع در دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۶۱ میلادی تاسیس شد. در این مدرسه صرفا دوره های ارشد و دکترا ارائه می شوند.

برنامه های آموزشی این مدرسه در مطقع کارشناسی ارشد عبارتند از مطالعات کتابداری و اطلاع رسانی، مطالعات آرشیوی و ادبیات کودکان. در مقطع دکتری نیز امکان ادامه تحصیل در رشته مطالعات کتابداری، آرشیو و اطلاع رسانی با دو گرایش اصلی کتابداری یا آرشیو فراهم می باشد.

سه قطب اصلی پژوهشی در این مدرسه به موضوعاتی همچون مدیریت و نگهداری از اسناد دیجیتال، ایجاد و استفاده از منابع فرهنگی (میراث فرهنگی)، و در نهایت نظام های اطلاعاتی دیجیتال و تعامل با اطلاعات می پردازند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا، مدرسه مطالعات کتابخانه، آرشیو و اطلاعات
دانشگاه بریتیش کلمبیا، مدرسه مطالعات کتابخانه، آرشیو و اطلاعات

برخی از اعضای هیئت علمی مدرسه مطالعات کتابخانه، آرشیو و اطلاعات به پژوهش در حوزه فضای های رسانه ای جدید از جمله سواد رسانه ای، جوانان و رسانه های جدید، گرافیک/ انیمیشن و … توجه بیشتری نشان داده اند.

این مدرسه با بیش از ۴۰ عضو هیئت علمی که ۱۳ نفر آنها تمام وقت و رسمی هستند در هر سال آمادگی پذیرش ۲۱۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۵ تا ۱۸ دانشجوی دکتری را دارد. یکی دیگر از ویژگی های جالب این مدرسه معرفی فرصت های شغلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های کتابداری و اطلاع رسانی و آرشیو در کانادا و آمریکا است. این موضوع نشان می دهد که سیاست دانشگاه به گونه ای است که علاوه بر تمرکز بر روی فعالیت های آموزشی و پژوهشی به نیازهای شغلی و مالی دانشجویان و فارغ التحصیلان خود نیز توجه می کند.

با توجه به رتبه خیلی خوبی (رتبه ۳۲) که دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا در رتبه بندی دانشگاه های جهان کسب کرده می تواند یکی از اولین مقصدهای یک دانشجوی کتابداری و اطلاع رسانی برای ادامه تحصیل در خارج از ایران باشد.

اضافه کردن نظر